top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFatih Altınöz

Aforizmatik Üfürükler

Tuhaf yıllar!

Kimileri alakasız olduğu halde ünlü yazarlara da atfedilen saçmasapan aforizmalarla, zırvalarla dolu yıllar.

Envai çeşit insanın yaşadığı çığrından çıkmış bir gezegende insanı tek tipleştiren devasa ahkamlar…


Bayram münasebetiyle bu laf salatası kirli çıkısına katkıda bulunayım dedim!

-Zaman akabilir ve akar da. Müsaade edin biraz aksın. Fakat sadece durduğu anda bizi büyüler. Bunu unutmayın yani gereğinde altını kısıp onu durdurmayı da bilin. Bu müthiş fırsatı sakın kaçırmayın.

-Kendimizi sadece egomuzun kıvrım yaptığı, büküldüğü yerlerde bulabiliriz. Ararsak işte tam o köşede kıvrılmış yatıyordur. Ürkütmeden usul usul sokulun ona. Özenle.

-İnsan en zayıf olduğu anda asıl kuvvetini bulur ve büyümeye başlar. Bu böyledir. Kesin.Ve yerçekimi daha sonrasıdır. Biz çağırınca bilahare gelir. Ve doğası gereği çok kalmaz.

-Zaaflarımız aslında benliğimizin en güçlü zırhlarıdır. Tabi alerji yapmadıkça!

- Kendimizi sevelim. Çok sevelim. Hatta o kadar sevelim ki, direkman kendimizden çoğalalım. Dünya için bu çok önemli.

-Ruha gidelim. Çağırsa da gidelim çağırmasa da. Biz gitmezsek o bize gelebilir. Maazallah.

-Acıdan kaçıyoruz. Ne kadar yanlış! Sen güçlü ol o ikilesin. İlla ki söylemek mi gerek?

-Yanlış yapmaktan korkuyoruz. Neden? Yanlış yapmaktan korkmayın. Bol bol yapın. Yanlışlarımızla büyür ve attaya gideriz.

-Yaşamı karşılamıyorsunuz. Korkmayın. Yaşamı karşılayın.Ayağınızda sektirip, göğsünüzde yumuşatın ve kucağınıza alıp sevin. Göreceksiniz ki, bu ona iyi gelecektir.


Bölüm II.


-Kendini tanı. Kurcala. İrdele. Irgala. Kendine tüpsüz dal. Kendi etrafında dolaş. Hatta kendine tur bindir.

-Sadece pantolon alırken değil her an bedenini bil. Ve onu her dem yeniden keşfet. O senin ören yerin. Kendi rehberin kendin ol ve ona yöresel gezi düzenle.

- Endişelenme. Nefes al. Nefes al. Nefes alamasan da endişelenme. Zira nefes alamıyorsan endişelenmenin gerekli olduğu sana öğretildi. Yanlış. Aş bunu. Aştığın anda hafiflediğini ve fezaya doğru yükseldiğini göreceksin.

-Dert etme. Anı yaşa. Anda kal. Kımıldama. Ama bak kımıldıyosun. Anlaşıldı. Ordan aldırıcam seni.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Her konuyu en uçlarından ele alıp kamplara ayrışarak tartışma, ne tartışması kavgaya tutuşma alışkanlığımız neredeyse genetiğimize işlemiş halde. Memleketin tarihinde yer teşkil eden her olay ve şahıs

Memleket ve hatta dünya psikiyatri tarihine geçecek S.S. Zoroğlu Vakası hakkında Türkiye Psikiyatri Derneği’nin suya sabuna dokunmayan, orta yolcu açıklamasını okuyunca aklıma Dr.İbrahim Temo geldi.

Sinemasal nedenlerle dört yönetmenle çok yakın dostluğum oldu. Metin Erksan, Zeki Ökten, Fatih Akın ve Erden Kıral. Erden Kıral ile iki tamamlanmış senaryo yazdım. Biri ‘Babam ve Oğlum’ dan yıllar evv

bottom of page