top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFatih Altınöz

Gizli Oy

1987 genel seçimlerinde Erzurum'da bir köyde mecburi hizmetteyim.

Köy 30 hane. Suyu yok. Kışın kar nedeniyle yolu kapalı ve çoğu zaman aynı nedenle elektriği de yok. Köyde bir ilkokul ve bir öğretmen lojmanı var. Gelen ikinci öğretmene köylüler köy içinde tuvaleti bile olmayan bir yeri astronomik fiyata kiralamaya kalkınca onu da kendi lojmanima aldım hiç tanımadigim halde. Oralarda can yoldaşı lazım. Öğretmen de kafa dengi çıktı şansıma. Şans da nasıl bir şanssa artık oralarda, o koşullarda!

Benim lojman abartmiyorum yıkık dökük bir odunluk kivaminda ve tek bir odayı ancak sobayla ısıtabiliyoruz. Örneğin mutfakta ne bıraksak gece donuyor. -30 lara varan soğuklarda iki gencecik adam hücre büyüklüğünde daha doğrusu küçüklüğünde bir odaya tıkışıp soba esliginde sohbet ederek, kitap okuyarak günlerimizi geçiriyoruz.

Seçim günü seçim sandığı sağlık ocağına kuruldu. Biz de sandık görevlisi olduk istemeye istemeye.

Seçim bitti oylar sayıldı. Oy dökümü aşagi yukari şöyle; o zamanın parti isimlerini yanlış hatirlayabilirim ama...

80 Refah, 75 Mçp, 30 Dyp, 2 Shp, 2 Dsp

Sözde gizli oy! Shp ye kimin oy attığı belli. Köylüler hemen çözdü. Shp'ye bu köyde kim oy vermiş olabilir ki, doktor ve öğretmenden başka. Biz de onayladık hemen zaten.

Fakat Dsp'ye yani Ecevit'e oy atan iki kişiyi bulamadılar. Köy bir hafta istihareye yattı. Bir haftanın sonunda muhtara rastlayinca "Noldu? Bulabildiniz mi o iki kişiyi?" diye sordum.

"Ya" dedi. "Izzetmiş. Allahın delisi. Karısına da verdirmiş."

Son Yazılar

Hepsini Gör

Her konuyu en uçlarından ele alıp kamplara ayrışarak tartışma, ne tartışması kavgaya tutuşma alışkanlığımız neredeyse genetiğimize işlemiş halde. Memleketin tarihinde yer teşkil eden her olay ve şahıs

Memleket ve hatta dünya psikiyatri tarihine geçecek S.S. Zoroğlu Vakası hakkında Türkiye Psikiyatri Derneği’nin suya sabuna dokunmayan, orta yolcu açıklamasını okuyunca aklıma Dr.İbrahim Temo geldi.

Sinemasal nedenlerle dört yönetmenle çok yakın dostluğum oldu. Metin Erksan, Zeki Ökten, Fatih Akın ve Erden Kıral. Erden Kıral ile iki tamamlanmış senaryo yazdım. Biri ‘Babam ve Oğlum’ dan yıllar evv

bottom of page