top of page

Nobel alıcam

Dünya adındaki bu zavallı gezegende çekilen sinema filmleri için yapılan yarışmalarda verilen ödüller arasında Oscar ödülü en etkilisi!

Avrupa’nın ileri gelen sinema ödülleri Cannes, Berlin ve de Locarno ne yapsa da Oscar’a yanaşamıyor yaygın etki düzeyinde.

Bu yarışmaların tamamı dünyadaki egemen ekonomik tahakkümün ideolojik bir versiyonu aslında. Yani hepsi aynı b.kun soyu.

Fakat gene de bu yarışmalarda bir makul akıl var. Bu yarışmalarda ödüller filme veriliyor.

Nobel edebiyat ödülü ise yazara verilmekte. Oysa Nobel de en az Oscar kadar ağır bir ideolojik hegemonyanın etkisindeki bu zavallı gezegenin sevilen ödüllerinden biri!

( Bu iddiaya itiraz edenlere Nobel’in kendisi zaten malum da aynı Nobel’in barış ödüllerine aday gösterilenlere ve bu ödülü kazananlara bakmalarını öneririm.)

Nobel Edebiyat ödülünün de aynı Oscar’larda olduğu gibi toplam yapıta değil esere verilmesi daha iyi olur.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü yazara değil esere verirseniz eğer bizi ödülü alan yazarın yarattığı güzel eserin yanı sıra “Nobel alıcam” diye ürettiği bir sürü abuk sabuk, sıvama kitabını da okumaktan korumuş olursunuz.

O bakımdan.

Zaten idealimizdekinin i’sini bile görmeden gideceğimiz kıymetli gezegeninizden giderayak bu da züğürt tesellisi kabilinden bir temenni olsun.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page