top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFatih Altınöz

Nobel alıcam

Dünya adındaki bu zavallı gezegende çekilen sinema filmleri için yapılan yarışmalarda verilen ödüller arasında Oscar ödülü en etkilisi!

Avrupa’nın ileri gelen sinema ödülleri Cannes, Berlin ve de Locarno ne yapsa da Oscar’a yanaşamıyor yaygın etki düzeyinde.

Bu yarışmaların tamamı dünyadaki egemen ekonomik tahakkümün ideolojik bir versiyonu aslında. Yani hepsi aynı b.kun soyu.

Fakat gene de bu yarışmalarda bir makul akıl var. Bu yarışmalarda ödüller filme veriliyor.

Nobel edebiyat ödülü ise yazara verilmekte. Oysa Nobel de en az Oscar kadar ağır bir ideolojik hegemonyanın etkisindeki bu zavallı gezegenin sevilen ödüllerinden biri!

( Bu iddiaya itiraz edenlere Nobel’in kendisi zaten malum da aynı Nobel’in barış ödüllerine aday gösterilenlere ve bu ödülü kazananlara bakmalarını öneririm.)

Nobel Edebiyat ödülünün de aynı Oscar’larda olduğu gibi toplam yapıta değil esere verilmesi daha iyi olur.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü yazara değil esere verirseniz eğer bizi ödülü alan yazarın yarattığı güzel eserin yanı sıra “Nobel alıcam” diye ürettiği bir sürü abuk sabuk, sıvama kitabını da okumaktan korumuş olursunuz.

O bakımdan.

Zaten idealimizdekinin i’sini bile görmeden gideceğimiz kıymetli gezegeninizden giderayak bu da züğürt tesellisi kabilinden bir temenni olsun.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Her konuyu en uçlarından ele alıp kamplara ayrışarak tartışma, ne tartışması kavgaya tutuşma alışkanlığımız neredeyse genetiğimize işlemiş halde. Memleketin tarihinde yer teşkil eden her olay ve şahıs

Memleket ve hatta dünya psikiyatri tarihine geçecek S.S. Zoroğlu Vakası hakkında Türkiye Psikiyatri Derneği’nin suya sabuna dokunmayan, orta yolcu açıklamasını okuyunca aklıma Dr.İbrahim Temo geldi.

Sinemasal nedenlerle dört yönetmenle çok yakın dostluğum oldu. Metin Erksan, Zeki Ökten, Fatih Akın ve Erden Kıral. Erden Kıral ile iki tamamlanmış senaryo yazdım. Biri ‘Babam ve Oğlum’ dan yıllar evv

bottom of page