top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFatih Altınöz

O bir silahşörRene Barbier, 70’lerin sonunda geldiği bu dağları İspanya’nın en önemli şarap bölgelerinden biri haline getiren 5 silahşörün öncüsü. Priorat’ı neredeyse yoktan var eden bir doğa aşığı, hormonsuz, ilaçsız otantik bir insan. Yaşamakta olduğu dağlarla çevrili Gratallops kasabası Avrupa uygarlığının en cazip şehirlerinden birine, Barcelona’ya 1.5 saat mesafede. Bir ev yapmış kendi elleriyle dağın başına orada oturuyor. Oğlu da yanına aynı şekilde bir ev yapmakta. Yarattığı bölge bir dünya markası haline geldiği için artık etrafta çok sayıda şaraphane ve çok sayıda Çinli, Amerikalı şarap tüccarı cirit atmakta.


Barbier ise Meksika yerlilerinden oğlunun getirdiği biogübre ve kompostlarla haşır neşir halde çarıkları ve çıplak ayaklarıyla bağlarının arasında gezmekte.


Böyle bir idealist hippi ile tanışınca Türkiye’deki gözü kararmış hırs dolu şaraphane sahiplerine gülmek bile gelmiyor insanın içinden.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk dönem filmlerini çok sevmiştim. Kasaba, Koza, Mayıs Sıkıntısı, İklimler ve Uzak. Giderek her filmiyle onun sinemasından kopmaya başladım. Son filmiyle de final gerçekleşti. Ku

bottom of page